Miasto Poznań - miejsce w którym chce się żyć

miasto Poznań
Krótka charakterystyka miasta Poznań - (nazwy w różnych językach: niem.: Posen, łac.: Posnania, jidysz: פּױזן, trb.: Pojzn). Miasto położone jest w zachodniej części Polski, a dokładnie na Pojezierzu Wielkopolskim. Przez miasto przepływa rzeka Warta, u ujścia Cybiny. Miasto historycznie było stolicą Wielkopolski, miasto królewskie Królestwa Polskiego. W roku 1999 miasto jest siedzibą władz wojewóstwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego.

Z danych wynika, że miasto pod względem wielkości znajduje się na piątym miejscu pod względem liczby ludności i wynosi około 541 600 mieszkańców, jednak jeśli liczymy całą aglomerację poznańską z powiatem poznańskim i gmianmi Szamotuły, Oborniki, Skoki i Śrem to ludność zamieszkała na tych terenach wynosi około 1 000 000 ludności. Natomiast pod względem wielkości miasto plasuje się na miejscu ósmym i wynosi 262 km².

Z powyższych danych można wysnuć i słusznie, że miasto jest jednym z kluczowych węzłów komunikacyjnych drogowych jak i kolejowych. W mieście także znajduje się międzynaroddowy port lotniczy. Tak duże miasto musi przyciągać i przyciąga -> jest dużym ośrodkiem akademickim, naukowym i kulturalnym. Na terenie znajduje się 26 szkół wyższych, gdzie każdego roku około 120 tysięcy osób studiuje.

Patroni miasta to dwaj aposotołowie Piotr i Paweł

A skąd wzięła się nazwa Poznań? Obecnie znawcy języka zgadzają się, że ta nazwa wywodzi się od imienia Poznan. Nazwa została stworzona od Poznana przyrostka "j", który jeszcze w czasach przedpiśmiennych zmył się z literą n i tak właśnie powstał "ń". Takie wyjaśnienie nie przysporzyło jakichś wielkich problemów naukowcom, jednak już informacje historyczne tzn. źródła nie wskazóją "dlaczego" gród nad Wartą tak akurat został nazwany. 

Artykuł został napisany na podstawie wpisu na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Poznań. Te i inne informacje jeszcze pełniejsze znajdziesz właśnie na tym portalu. Zdjęcia, grafiki oraz wiele więcej. Mi zostało tylko napisać ostatnie słowa, że ogłoszenia Poznań został właśnie stworzony dla wspaniałych ludzi mieszkający w tym właśnie mieście :)

Serdecznie pozdrawiam